Emblemele şcolii - INFORMATICA

Societatea de azi este una informaţională. Nimeni nu mai contestă rolul calculatorului în fiecare domeniu al vieţii.

Ţinând cont de nevoile şi tendinţele societăţii, am introdus informatica în pregătirea elevilor noştri chiar de la clasele primare, sub forma disciplinei opţionale Prietenul meu, calculatorul. La clasele de gimnaziu informatica este, de asemenea, sustinută prin implementarea celor mai noi tehnologii informatice în programa opţionalului Tehnologia Informaţiei şi prin activitatea cercului de programarea calculatoarelor .

Interesul copiilor pentru domeniul vast al informaticii este stimulat şi prin organizarea, în fiecare an, a concursului de informatică “Al 4-lea val”, la care pot participa elevii din ciclul gimnazial, din şcolile municipiului şi judeţului Iaşi şi din judeţele limitrofe. Premiile acordate au devenit, odată cu trecerea timpului, din ce in ce mai atractive (fiecare participant este premiat, indiferent de locul obţinut).

Conform tradiţiei, concursul este organizat pe două secţiuni:

• programarea calculatoarelor (instrucţiuni de atribuire, de decizie, repetitive, tablouri unidimensionale; algoritmi fundamentali; - limbaj Pascal sau C++)
  • grafică / desen (Microsoft Paint - o probă la alegere şi una stabilită de comisia de concurs).

Fiecare şcoală poate participa cu câte un echipaj format din doi elevi la fiecare din cele două secţiuni (programare - clasele VII-VIII, grafică - clasele V-VI) - echipaje insoţite de un profesor îndrumător.

La ultima ediţie a concursului de informatică “Al 4-lea val”, cea de a XVIII-a, desfăşurată pe data de 04 aprilie 2015, au fost prezenţi 28 de elevi din 14 școli, aparținând județelor Iaşi şi Vaslui.

Concursul face parte din Calendarul Activităţilor Educative al M.E.C.Ș. - anul 2015, secţiunea activităţi educative regionale şi interjudeţene, poziţia 887.

Ediţii ale concursului de informatică “Al 4-lea val”:

Ediţia Data Invitaţie Pliant Subiecte Clasament
a XVIII-a 05 aprilie 2014 Download invitaţie Download Pliant -------------------------------- Clasamentul ediţiei a XVIII-a
a XVII-a 05 aprilie 2014 Download invitaţie Download Pliant -------------------------------- Clasamentul ediţiei a XVII-a
a XVI-a 30 martie 2013 Download invitaţie Download Pliant -------------------------------- Clasamentul ediţiei a XVI-a
a XV-a 19 mai 2012 Download invitaţie Download Pliant Subiectele - Programare 2012 Clasamentul ediţiei a XV-a
a XIV-a 14 mai 2011 Download invitaţie Download Pliant Subiectele - Programare 2011 Clasamentul ediţiei a XIV-a
a XIII-a 15 mai 2010 Download invitaţie Download Pliant Subiectele - Programare 2010 Clasamentul ediţiei a XIII-a
a XII-a 23 mai 2009 Download invitaţie Download Pliant Subiectele - Programare 2009 Clasamentul ediţiei a XII-a
a XI-a 17 mai 2008 Download invitaţie Download Pliant Subiectele - Programare 2008 Clasamentul ediţiei a XI-a
a X-a 25 noiembrie 2006 Download invitaţie Subiectele - Programare 2006 Clasamentul ediţiei a X-a
a IX-a 3 decembrie 2005 Download invitaţie Subiectele - Programare 2005 Clasamentul ediţiei a IX-a